З наближенням виборів в Угорщині від посадовців нашого сусіда все частіше лунають заяви, які переросли від ультиматумів  в  істеричну площину.

Саме так можливо оцінити чергову заяву за якою Угорщина вимагає юридичних гарантій реалізації Україною нового закону “Про освіту” лише за умови досягнення домовленості з угорською нацменшиною на Закарпатті.  Про це заявив глава угорського МЗС Петер Сійярто на тристоронній угорсько-українсько-американській зустрічі в Парижі, на сайті  уряду Угорщини.

“Україна не повинна вводити в дію будь-який освітній закон, який вона не узгодила з представниками угорської нацменшини. Нам мало обіцянок, нам потрібні юридичні гарантії. За відсутності юридичних гарантій Угорщина залишає за собою право блокувати всі міжнародні ініціативи України у рамках ЄС і НАТО”, – заявив Сійярто.

Він наголосив, що це питання не є суто справою України та Угорщини, адже з ухваленням освітнього закону Київ, за його словами, порушив одну з міжнародних норм про захист нацменшин.

Нагадаємо, 25 вересня президент Петро Порошенко підписав закон “Про освіту”, яким в Україні мовою освітнього процесу в навчальних закладах визначено українську мову. 26 вересня уряд Угорщини заявив, що блокуватиме усі подальші рішення ЄС, спрямовані на зближення ЄС з Україною через закон “Про освіту”. Пізніше голова МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що новий закон України “Про освіту” істотно порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і що Угорщина хоче перегляду угоди Україна – ЄС.

Більше того, парламент Угорщини схвалив резолюцію у відповідь на ухвалення мовного закону їхніми українськими колегами. От тільки претензії до українських депутатів, схвалені їхніми угорськими колегами, виявилися далекими від реальності.

В рішенні угорського парламенту стверджується, що закон про освіту вимагає “закрити” всі школи, виші та профтехнічні заклади з угорською мовою навчання. Хоча це, звісно ж, не так, про закриття навчальних закладів в законі не йдеться. В Угорському парламенті впевнені, що навчальний процес мовами меншин стає неможливим, хоча в законі про освіту йдеться про можливість викладання декількох предметів мовами ЄС (включаючи угорську і румунську).

За даними українських ЗМІ, угорцям повідомляли, що Україна готова почути їхні побажання, навіть якщо йдеться про те, що в угорських школах більшість чи то половина предметів будуть викладатися угорською.

Надалі,  у листопаді уряд Угорщини заявив, що не відступиться від намірів блокувати інтеграцію України в ЄС і НАТО, якщо Київ не піде на зміну закону про освіту. 2 грудня МЗС України заявив, що Україна не сприйматиме шантажу та не відмовиться від мовної статті закону про освіту.  У свою чергу Німеччина та ще 10 країн НАТО, висловили протест у зв’язку з діями Угорщини щодо блокування євроінтеграції України.

Та нині конфлікт перейшов на принципово новий рівень. Варто визнати: ця проблема з’явилася не вчора, вона була ще за часів Кучми. Існуюча до прийняття освітнього закону ситуація робила неможливою повноцінну інтеграцію багатьох українських угорців до українського суспільства поза межами свого регіону. Однак, такий стан рече         й повністю влаштовував Угорщину. І в цьому й полягає ключова проблема. Загострення «мовних» баталій спричинене  наближенням парламентських виборів у наших сусідів.

Навесні в Угорщині пройдуть парламентські вибори. Прем’єр-міністр Віктор Орбан поставив перед однопартійцями мету: зберегти конституційну більшість. І це – непросте завдання.  А сам хід конфронтації відносин підтвердив, що однією зі стратегій провладної угорської партії “Фідес” є створення ворогів. 

Хтось каже, що питання – не лише у передвиборчому періоді. Питання закордонних (і не лише закарпатських!) угорців – дуже чутливе, і угорська влада не бажає навіть говорити про можливі зміни до “статусу кво”. Навіть якщо ці зміни будуть на краще для самих угорців. Саме тому всі пояснення, всі пропозиції з боку Києва просто відкидаються, і багато думок сходяться на одному: “В Будапешті зараз – повна істерика за межами здорового глузду”.

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/10/v_uzhgorode_trebovali_prekratit_shantazh_ukrainy_foto_preview_small.jpghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/10/v_uzhgorode_trebovali_prekratit_shantazh_ukrainy_foto_preview_small-162x131.jpgоглядачПОЛІТИКА
З наближенням виборів в Угорщині від посадовців нашого сусіда все частіше лунають заяви, які переросли від ультиматумів  в  істеричну площину. Саме так можливо оцінити чергову заяву за якою Угорщина вимагає юридичних гарантій реалізації Україною нового закону 'Про освіту' лише за умови досягнення домовленості з угорською нацменшиною на Закарпатті.  Про це заявив глава угорського МЗС Петер...

Comments

comments