Як окремі ЗМІ розпалюють міжнаціональну ворожнечу через фейки про Закарпаття

За повідомленням мukachevo.net минулого тижня доволі авторитетні українські видання мов під копірку розмістили на своїх сторінка відверту брехню про події в Закарпатті. Усе це виглядає як цілеспрямована провокація, адже «фейки» стосуються угорської громади Закарпаття і їхня поява співпала з провокаціями проти закарпатських угорців та черговим загостренням у відносинах між Києвом і Будапештом.

Мова йде про пожежу в селі Нересниця, що на Тячівщині. Минулого вівторка, 20 березня там палав 4-х поверховий торговий центр під назвою «У Сасина».

Про цю пожежу оперативно повідомили рятувальники: займання сталося близько 7 ранку, пожежу локалізували близько 8:35, загасили повністю до 12:30. Новина від закарпатської ДСНС з фото та відео пожежі було оприлюднено о 14:45.

Цього ж дня близько 17:00 синхронно на кількох всеукраїнських і доволі авторитетних сайтах з’явилася інформація про цю ж пожежу, але інформація від рятувальників була «доповнена» у дуже красномовному стилі.

Сайти Glavred, Newsone, Апостроф, Гордон та кілька інших інформують, що цей торговий центр належить угорській нацменшині, і ця пожежа начебто є частиною антиугорських погромів, які охопили ледь не все Закарпаття. Так, у підтвердження цього видання згадують побити автівки на угорських номерах у Берегові, що дійсно мало місце, але також згадують про спалені автівки в Мукачеві та Королеві, спалений магазин та бар в Ужгороді, мовляв, усе це є «антиугорськими погромами».

Деякі з цих інцидентів дійсно фігурують в звітах закарпатських рятувальників за минулий тиждень, але ніякого національного чи то угорського контексту ці інциденти не мають.

Більше того, як з’ясувала наша редакція, пожежа у 4-хповерховому торговому центрі в Нереснеці сталася через проблему з системою опалення, а власником торгового центру є етнічний українець.

Тобто очевидна маніпуляція за класичною методикою, коли в об’єктивну правдиву інформацію домішується неправдива, повністю змінюючи контекст і реальність.

На замовний та маніпулятивний характер цих «фейкових» публікацій вказує відразу кілька моментів:

По-перше, одночасна поява ідентичних публікацій з однаковим провокаційним контекстом відразу на кількох сайтах;

По-друге, прив’язка новин зі звіту рятувальників до угорської нацменшини нічим не підкріплені – жодним фактом, джерелом;

По-третє, з пожежі в Нересниці вибудовується відвертий маніпулятивний ряд подій з очевидною метою – показати, що ситуація на Закарпатті загострюється на етнічному грунті;

По-четверте, поява цих фейків співпала по часу з хвилею інших антиугорських провокацій, які мали місце 15-17 березня, – під час відзначення річниці Карпатської України та 170-річниці угорської революції. Жодна з тих провокацій не мала успіху та ситуація після них відразу затихла;

По-п’яте, поява цих фейків співпала з черговим загостренням між Києвом і Будапештом, і воно пов’язано з відновленням у Берегові військової частини.

Зауважимо, що за останні кілька років це не перший “фейк” про Закарпаття, зокрема на “угорську тематику”. Редакція Mukachevo.net ретельно відслідковувала ці фейки :

оглядачСОЦІО
За повідомленням мukachevo.net минулого тижня доволі авторитетні українські видання мов під копірку розмістили на своїх сторінка відверту брехню про події в Закарпатті. Усе це виглядає як цілеспрямована провокація, адже «фейки» стосуються угорської громади Закарпаття і їхня поява співпала з провокаціями проти закарпатських угорців та черговим загостренням у відносинах між Києвом...

Comments

comments