Євросоюз задихається, і якщо ми вчасно не повернемо на схід, то далі йти нікуди. Так що, матушка-Росія, знову ви будете рятувати Європу. Вже не в перший раз”.

Так говорив в 2014 році в інтерв’ю “Комсомольской правде” угорський політик Бела Ковач , представлений газетою як “депутат Європарламенту від Угорщини, співголова міжпарламентської робочої групи з енергетики комісії Росія – ЄС”. “КП” не забула згадати, що Ковач “закінчив факультет міжнародної економіки МДІМВ”. В якості спостерігача він був присутній на виборах в Абхазії, включеному Росією Криму та на контрольованих проросійськими сепаратистами територіях Донбасу – і кожен раз високо оцінював організацію і хід цих заходів.

Зараз Бела Ковач знаходиться під судом у себе на батьківщині – за звинуваченням у шпигунстві на користь Росії. При цьому він не заарештований, вільно пересувається не тільки по Угорщині, а й за її межами. Правда, в жовтні 2015 року Ковач був позбавлений депутатської недоторканності, а два роки по тому покинув ультраправу партію “Йоббік” , членом якої був 10 років. В її історії Бела Ковач зіграв помітну роль – настільки специфічну, що навіть серед членів партії він був відомий як “КГБела”.

Із заяви Бели Ковача, грудень 2017 року: 

“… Я ніколи не діяв в інтересах іноземної держави проти органів Європейського союзу, так само як і не робив бюджетних махінацій (Ковача та кількох його колег звинувачують в шахрайстві при наймі помічників депутатів Європарламенту. – РС) . Я вірю в незалежний угорський суд і збираюся спростувати всі висунуті проти мене звинувачення … Мені зрозуміло, що уряд за допомогою органів прокуратури свідомо зробило так, щоб звинувачення проти мене збіглися за часом з передвиборної ка паніей. Щоб не нашкодити партії, яка, найімовірніше, стане головною опозиційною силою, я оголошую про свій вихід з неї “.

Процес у справі Ковача почався в Будапешті в липні. Він проходить в закритому режимі і, мабуть, триватиме ще пару місяців. Дело “КГБели” угорські та західні ЗМІ називають одним з найбільш показових прикладів того, як працює механізм формування прокремлівських політичних сил і мереж підтримки в європейських країнах. Вельми цікава в цьому відношенні біографія Бели Ковача.

Тодішній перший віце-спікер Держдуми РФ Олександр Жуков (праворуч) і Бела Ковач на міжнародному форумі по газовій політиці в Москві, 2012 рік

У 2014 році, коли про звинувачення на адресу Ковача заговорили вперше, угорське видання Index опублікувало докладне розслідування , що стосується особистості цього політика. За даними автора розслідування, журналіста Андраша Деже , мати Ковача, мешканка угорського села в околицях Будапешта, вступила у позашлюбний зв’язок з радянським офіцером, що служив на прилеглій військовій базі. У 1960 році вона народила хлопчика, який був переданий на виховання в сім’ю Ковачів і названий Білій на честь названого батька, який підтвердив журналістам всю цю інформацію. Про своє походження Бела Ковач дізнався пізніше, вже в дорослому віці. Ковач-старший працював в Токіо в числі техперсоналу угорського посольства. Там же вчився і його прийомний син. Тут він познайомився з російською дівчиною на ім’я Світлана Істошіна , на якій одружився в середині 80-х, уже закінчивши МДІМВ в Москві.

Світлана – вона на сім років старше Бели – виявилася пані з вельми цікавою біографією. Характерно, що про деякі подробиці життєвого шляху своєї дружини її чоловік дізнався лише від журналістів. (Сама Істошіна з ними не спілкується). За даними Андраша Деже, з кінця 1970-х років Світлана була кур’єром КДБ, жила в Японії, де і познайомилася з Білої, а до цього, в 1979 році, вийшла заміж за японського ядерного фізика Омію Массанорі. На момент одруження з Ковачем (1986) цей шлюб не був розірваний. Більш того, на початку 80-х Світлана якийсь час була ще і дружиною австрійця Маріо Шена – людини з багатою кримінальною біографією, нині покійного. Про Шене відомо, що фіктивні шлюби з жінками з країн Східної Європи служили для нього одним із способів заробітку. Для Істошіной ж це стало можливістю придбати австрійське громадянство, що допомагало їй у виконанні доручень спецслужб: в ті роки активно їздить по світу громадянка СРСР була явищем рідкісним і могла привернути до себе непотрібну увагу. Втім, Бела Ковач будь-які зв’язки своєї дружини з КДБ рішуче заперечує.

У другій половині 80-х Ковач з дружиною жили в основному в Угорщині, а ось після краху соцтабору і розпаду СРСР надовго перебралися в Росію.

Звідти Бела Ковач повернувся на батьківщину лише в 2003 році, причому вельми заможною людиною. Походження його коштів невідомо. Сам Ковач заявляє, що працював в декількох вже не існуючих російських фірмах на великих менеджерських позиціях, але розслідування , проведене угорським журналістом Саболч Паньї, Не виявило слідів присутності Ковача в будь-яких зареєстрованих в РФ комерційних структурах. Зате відомо, що незабаром після свого повернення Бела Ковач вступив в партію “Йоббік” ( “За кращу Угорщину”), ставши одним з її найбільших приватних спонсорів. А заодно надавши в розпорядження ультраправих казна-звідки взялася у нього мережу регіональних активістів.

У 2006 році рейтинг “Йоббіка” знаходився на рівні менше 3 відсотків, але незабаром став рости, в тому числі завдяки організаторським зусиллям Бели Ковача. У 2008-му “КГБела” разом з тодішнім лідером партії Габором Воною з’їздив до Москви (де взагалі буває дуже часто). Там вони встановили контакти з рядом російських політиків. Після цього з націоналістичної і вельми антиросійськи налаштованої партією відбувається метаморфоза: лідери “Йоббіка” включають в програмні установки партії положення про “східному векторі” угорської політики, про необхідність зближення з Росією і Туреччиною як альтернативі ЄС і НАТО.

У 2009 році “Йоббік” здійснює політичний прорив, отримавши близько 15 відсотків голосів на виборах в Європарламент.

Одним з євродепутатів від цієї партії стає Бела Ковач. Він тут же зав’язує контакти з іншими євроскептичні і радикально-націоналістичними силами, створивши Альянс європейських національних рухів (AENM) . Ковач активно виступає проти Євросоюзу і за зміцнення зв’язків з Росією, в 2014 році підтримує анексію Криму, відвідує так звану “ДНР”. У тому ж році угорські спецслужби фіксують його таємні контакти з російськими дипломатами – точніше, співробітниками російської розвідки, що працюють під дипломатичним прикриттям. Депутат угорського парламенту від правлячої партії “Фідес” Іштван Холлік відкрито заявляє, що Ковач “шпигував на користь Росії і возив [звідти] гроші для” Йоббіка “. Над” КГБелой “згущуються хмари. Його звинувачують у тому, що він передавав російській стороні інформацію про енергетичну та візовій політиці ЄС, яка носила закритий характер.

Однак Саболч Паньї звертає увагу на те, що справа Ковача було в прискореному порядку витребувана прокуратурою в угорської контррозвідки (АН), яка вела розслідування.

Посилаючись на своїх співрозмовників в рядах співробітників спецслужб, Паньї зазначає, що це сталося перед тим, як Ковача збиралися зловити на гарячому – при нових контактах з російською розвідкою. Це могло б викликати великий дипломатичний скандал, який не був на руку уряду Віктора Орбана, відомого своєю досить доброзичливої політикою по відношенню до Кремля. В результаті з прокуратури стався витік інформації в проурядову пресу, після чого “КГБеле”, як вважає Паньї, було дуже легко замести сліди, позбавивши наслідок серйозних доказів своєї провини. : “Мій клієнт не тільки як і раніше працює для Європарламенту, а й їздить у службові поїздки в Таджикистан, Абхазію, Росію та інші країни. Якби він не заслуговував довіри, Європарламент навряд чи дозволив би йому це”.

З версією про те, що Ковачу дозволять викрутитися, в розмові з Радіо Свобода погодився і побажав залишитися анонімним джерело, добре знайомий з цією справою. На його думку, обвинувачення буде вкрай складно довести, що “КГБела” винен саме в шпигунстві. Швидше за все, його визнають винним лише в ряді дрібних махінацій, пов’язаних з його роботою в Європарламенті. З подальшої політичної кар’єрою Ковачу, швидше за все, доведеться розпрощатися – хоча б на час.

Угорській владі вдасться в такому випадку вбити відразу двох зайців. З одного боку, Віктор Орбан зможе вказувати Брюсселю на справу Ковача як на приклад того, що в Угорщині борються з посиленням впливу Кремля. З іншого – символічне або близьке до такого покарання “КГБеле” дозволить не дратувати Москву і продовжувати настільки характерне для Орбана маневрування між Євросоюзом і Росією.

 

читайте також

Из офиса Бейли Ковача в Берегово сняли табличку, флаг Секе, но оставили плакат венгерского “Йоббика” 

Угорщина знову почала розганяти тему автономії Закарпаття. Історія “м’якої окупації”

 

 

 

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2018/08/ковач.jpghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2018/08/ковач-162x136.jpgоглядачПОЛІТИКА
Євросоюз задихається, і якщо ми вчасно не повернемо на схід, то далі йти нікуди. Так що, матушка-Росія, знову ви будете рятувати Європу. Вже не в перший раз'. Так говорив в 2014 році в інтерв'ю 'Комсомольской правде' угорський політик Бела Ковач , представлений газетою як 'депутат Європарламенту від Угорщини, співголова міжпарламентської робочої групи з енергетики...

Comments

comments