13 грудня у ході сесії Закарпатської обласної ради VІІ скликання ухвалено рішення «Про ЗверненняЗакарпатської обласної ради щодо збереження міжнаціональної злагоди і миру вЗакарпатській області».

Як йдеться у зверненні, «політика у сфері міжнаціональних відносин є одним із основних напрямів діяльності держави, що набуває особливо важливого значення в контексті становлення громадянського суспільства, процесів глобалізації, визначення Україною курсу на європейську інтеграцію.

У Закарпатській області проживають представники понад 100 національностей. Значну частину різноетнічного населення Закарпаття становить угорська спільнота. Угорці поряд із іншими народностями мешкають тут упродовж століть і завжди відзначалися миролюбністю, толерантністю та працьовитістю. Однак, останнім часом ми із тривогою спостерігаємо спекуляцію на етнонаціональному чиннику та погіршення українського-угорських міждержавних зв’язків, а необдумані заяви деяких радикально налаштованих політиків та представників ЗМІ його лише підсилюють.

Стаття 3 Конституції України визнає людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпеку найвищою соціальною цінністю. Відповідно до вимог статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Незважаючи на це, інтернет-видання «Миротворець» публікує інформацію про жителів Закарпатської області, які нібито становлять загрозу Українській державі та суспільству та скоїли злочини проти основ національної безпеки, оскільки порушили законодавство шляхом отримання другого громадянства. Незважаючи на те, що Конституцією та Законом України «Про доступ до публічної інформації» заборонено публікувати особисті дані громадян без їхньої згоди, відсутня будь-яка реакція правоохоронних органів з цього приводу.

У вересні 2018 року прокуратурою області за результатами опрацювання публікацій, наявних у мережі Інтернет, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом умисного вчинення неустановленими громадянами України діянь на шкоду суверенітетові, державній та інформаційній безпеці України за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 111 КК України. Згодом, Службою безпеки України виявлено замовників провокаційних матеріалів, спрямованих на розпалювання національної ворожнечі через засоби зовнішньої реклами. У межах кримінального провадження за частиною 2 статті 161 Кримінального кодексу України правоохоронці встановили особу замовника та повідомили про підозру у вчиненні злочину.

У ЗМІ та соціальних мережах регулярно повідомляють про численні випадки затримання і, фактично, обшуків працівниками митних та прикордонних органів Закарпатської області угорських громадських діячів у пунктах пропуску області при їх виїзді з території України на територію Угорщини, що з тривогою сприймається представниками угорської громади.

Незрозумілим для нас залишається і той факт, що з лютого 2018 року на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 8046, який подано Кабінетом Міністрів України та передбачає продовження перехідного періоду для імплементації за рекомендацією Венеціанської комісії мовної статті Закону України «Про освіту» до 2023 року.

Водночас 4 жовтня Верховна Рада України у першому читанні проголосувала проект Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

За сферою дії проект Закону регулює порядок функціонування і застосування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Проте у законопроекті не враховані зобов’язання, які взяла на себе Україна при ратифікації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, оскільки в ньому не врегульований порядок застосування мов національних меншин в Україні, розвиток, використання і захист яких гарантований з боку держави і закріплений у частині 2 статті 10 та статті 11 Конституції України. При цьому посилання на Закон України «Про права осіб, що належать до національних меншин», в якому мають бути врегульовані питання застосування мов національних меншин, не вирішують вказаної проблеми, оскільки такий закон відсутній у системі національного законодавства. Тому існує ризик, що питання застосування мов національних меншин, у тому числі і угорської мови, в Україні залишаться поза межами правового регулювання.

Такий стан речей ображає угорців, румунів, словаків та представників інших національностей, які проживають на території Закарпатської області, і викликає у них тривогу та занепокоєння.

Ми, депутати Закарпатської обласної ради, вважаємо, що традиційно багатонаціональний склад населення краю – суттєвий фактор, який не можна ігнорувати, що вимагає проведення виваженої міжнаціональної політики, метою якої є гармонізація міжнаціональних відносин, недопущення міжнаціональних та міждержавних протиріч. Основою національної політики держави повинна стати турбота про соціальний комфорт усіх етнічних груп населення України, створення сприятливих умов для їх національного розвитку. Головні засади цієї політики визначені Конституцією України, Декларацією прав національностей України, Законом України «Про національні меншини в Україні», Рамковою конвенцією Ради Європи «Про захист національних меншин» та іншими нормативно-правовими актам.

У контексті останніх зустрічей українських та угорських високопосадовців спостерігається прогрес гармонізації міждержавних відносин, у зв’язку з чим закликаємо сторони продовжити налагодження конструктивних, дружніх українсько-угорських взаємовідносин та активної співпраці в галузях економіки, культури та освіти.

Зважаючи на викладене вище, переконливо просимо вжити вичерпних заходів щодо припинення функціонування Інтернет-видання «Миротворець», а також притягнути до відповідальності осіб, винних у розповсюдженні провокаційних матеріалів, спрямованих на розпалювання національної ворожнечі через засоби масової інформації та зовнішньої реклами.

Враховуючи зазначене, просимо всі уповноважені органи публічної влади забезпечити дотримання проголошених стандартів національної та міжетнічної політки, створити чіткі організаційні та правові механізми їх реалізації, докласти максимум зусиль для якнайшвидшої нормалізації міждержавних відносин, а також забезпечення збереження позитивного іміджу багатонаціонального Закарпаття».

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/Облрада-голосує-1-1060x482.jpghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/Облрада-голосує-1-162x136.jpgоглядачКРИМІНАЛ
13 грудня у ході сесії Закарпатської обласної ради VІІ скликання ухвалено рішення «Про ЗверненняЗакарпатської обласної ради щодо збереження міжнаціональної злагоди і миру вЗакарпатській області». Як йдеться у зверненні, «політика у сфері міжнаціональних відносин є одним із основних напрямів діяльності держави, що набуває особливо важливого значення в контексті становлення громадянського суспільства, процесів глобалізації, визначення...

Comments

comments