Після скандалу, що виник на фоні зустрічі Президента Чехії Земана з особами, що позиціонують себе лідерами  «русинського середовища Закарпаття», про який ми писали дещо раніше, Groza вирішила розібратися у підводних течіях вказаної проблеми.

За даними всеукраїнського перепису 2001 року, на території Закарпатської області мешкає близько 11 тис. осіб, які називають себе «русинами». Ідея русинства має історичні корені. Як відомо, українці Західної України до кінця 19 століття називали себе русинами – і в Галичині, і на Буковині, і на Закарпатті – і внаслідок процесів національного відродження етнонім «русини» змінився на назву «українці». У Закарпатті цей процес в силу особливостей адміністративно-політичного характеру (Закарпаття належало до угорської частини Австрійської імперії) не набув такого масштабу, як на інших західноукраїнських землях. Характерно, що саме там у 30-х роках був один з центрів відродження української незалежності, так звана Карпатська Україна, придушена Угорщиною у березні 1939 р. До речі, це були перші постріли, перший саме збройний опір фашистському блоку в Європі після Першої світової війни. Тривалий час ці розбіжності мали лише етнографічний характер, але на початку 90-х років питання стало політизовуватися. Не в останню чергу це відбувалося під впливом КДБ, яке хотіло зупинити дезінтеграційні процеси в СРСР шляхом компрометації та подрібнення національних рухів в колишніх союзних республіках.

Лідери політичного русинства від самого початку своєї діяльності спекулюють результатами незаконного обласного референдуму 1 грудня 1991 р., на якому нібито вирішувалось питання про «автономію Закарпаття». Закарпатська обласна рада прийняла рішення «Про проведення обласного референдуму». Верховна Рада України видала 6 листопада 1991 р. постанову (№1800-XII) «Про рішення Закарпатської обласної Ради народних депутатів від 31 жовтня 1991 р. щодо проведення місцевого референдуму в питанні надання області статусу автономної території», в якій відзначено, що прийняття обласною радою рішення «суперечить Конституції України і Закону Української РСР «Про всеукраїнський та місцеві референдуми».

Характерно, що «русинське питання» завжди різко постає на горизонті саме у той час, коли Українська держава проживає етап нестабільності та потрясінь.

Так сталося у 2014 році, після захоплення Росією Криму та початку війни на Донбасі, коли один із русинських лідерів Петро Гецко заявив про створення  «Підкарпатської руси» та готував збройне захоплення влади в Закарпатті за безпосередньої участі ДРГ з Російської Федерації. Після того, як проти нього відрили кримінальне провадження, Гецко втік до Росії, де і перебуває по цей час, інколи «радуючи» нас всякими відеороликами у «Ютубі».

Так сталося і зараз, коли Україна переживає зміну влади, вертикалі посадовців і правоохоронців, русинське питання раптом знову «дає про себе знати». І не просто дає знати, а спричинює міжнародний скандал. Та для того, щоб зрозуміти, хто ж організував цю злощасну поїздку, варто лише придивитись до членів «русинської делегації», майже всі з якої мають «профіль» на «Миротворці». Тетяна Поп, яка є президентом т.зв. «Координаційного центру русинських організацій», проживає в Росії та помічена в колі найбільш одіозних сепаратистів (https://myrotvorets.center/criminal/pop-tatyana-ivanovna/)… Андрій Фатула…голова «Всеславянского Союзу» у Москві, і за даними ЗМІ є полковником МВС Росії у відставці….Василь Джуган – громадянин Чехії, голова «Всесвітньої ради підкарпатських русинів» (https://myrotvorets.center/criminal/dzhugan-vasilij-mikhajlovich/)…. Михайло Тяско, замісник Джугана, що вітав Путіна з перемогами на виборах (https://myrotvorets.center/criminal/tyasko-mikhail-fedorovich/).. Димитрій Сидор, настоятель Свято-Воздвиженського храму УПЦ Московського патріархату в м.Ужгород, у 2012 року був засуджений на 3 роки за посягання на територіальну цілісність України (https://myrotvorets.center/criminal/sidor-dmitrij-dmitrievich/).

Ще більш цікавим є той факт, що учасники цієї делегації Тяско і Джуган через декілька днів після зустрічі з Земаном раптово виникли серед «делегації чеських політиків» (https://24tv.ua/ru/gruppa_grazhdan_chehii_ posetila_okkupirovannyj_krym_v_mid_strany_otreagirovali_neodnoznachno_n1206695), які приїхали в АР Крим для участі у заходах, після яких на російських сайтах з’явились новини про «визнання з боку ЄС законності входження Криму до складу Росії».

Михайло Тяско серед «чеських делегатів» у м.Євпаторія (по центру)

Василь Джуган (праворуч)

Отже, скільки б не заперечували «русинські делегати» російський слід, але що робити, коли його не сховаєш і він аж проситься назовні. Сподіваємось що «російським кураторам» після чергового провалу стане розуму нарешті зрозуміти що Закарпаття – це мирна українська земля, де всі живуть у злагоді, а  бажання видати уявні «сепаратистські настрої» за дійсні не матиме ніякого результату.

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2019/09/rusiny-podporuji-separatizm-v-ukrajine.jpghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2019/09/rusiny-podporuji-separatizm-v-ukrajine-162x136.jpgоглядачПОЛІТИКА
Після скандалу, що виник на фоні зустрічі Президента Чехії Земана з особами, що позиціонують себе лідерами  «русинського середовища Закарпаття», про який ми писали дещо раніше, Groza вирішила розібратися у підводних течіях вказаної проблеми. За даними всеукраїнського перепису 2001 року, на території Закарпатської області мешкає близько 11 тис. осіб, які називають...

Comments

comments