Після гучних заяв Міністра закордонних справ Угорщини Петра Сіятро про блокування євро інтеграційних ініціатив України через підписання закону про освіту, низка українських високо посадовців прокоментувала цю заяву з присмаком шантажу угорського дипломата. Нагадаємо, що голова МЗС сусідньої із Закарпаття м країни сказав, що Угорщина блокуватиме всі кроки в напрямку євроінтеграції України в рамках програми “Східного партнерства” через те, що президент Петро Порошенко підписав закон “Про освіту”.

Справжнє обличчя західного «сусіда»

“Ми гарантуємо, що це боляче вдарить по Україні в майбутньому”, — цитує главу МЗС Угорщини Петера Сіятро, інформує офіційний сайт угорського МЗС.

На думку пана Сіятро, те, що український президент підписав закон про освіту із суперечливою мовною нормою, є “ганебним і обурливим” кроком.

До цього часу президент Порошенко говорив, що хоче, аби Україна стала ближчою до Європи, але сьогоднішнім рішенням він “зробив величезний крок у зворотному напрямку”, наголосив пан Сіятро.

За ним, 2020 року в Україні перестануть існувати школи, в яких викладання ведеться не державною мовою.

Новий закон, окрім Угорщини, також різко розкритикували Молдова і Росія.

Офіційний Київ стверджує, що критика закону викликана “поверхневим і неглибоким прочитанням” документа, і що насправді він не звужує, а розширює права представників нацменшин.

У відповідь на такі погрози глава української делегації в ПАРЄ, народний депутат з фракції “Блок Петра Порошенко” Володимир Ар’єв заявив, що Україна готова до дзеркальних заходів щодо Угорщини, якщо Будапешт блокуватиме будь-які ініціативи щодо зближення України і Європейського Союзу.

“Ми по-сусідськи з ними взаємодіяли. Якщо вони не хочуть взаємодіяти по-сусідськи, наприклад, в Раді Європи, кількість українських делегатів у три рази перевищує кількість угорських, і ми можемо вплинути на остаточне рішення по Угорщині також. Якщо вони вдаються до шантажу , а не до спокійних переговорів, це ненадійне партнерство “, – сказав В.Ар’єв агентству” Інтерфакс-Україна “у вівторок.

Він зазначив, що прагнення цієї країни блокувати зближення ЄС і України робить Угорщину ненадійним партнером для всіх. Однак за його словами, Україні є чим відповісти на загрози Угорщини. За словами В.Ар’єва, Україна має відповідні важелі, а зростання націоналістичних настроїв в Угорщині давно турбує ЄС, що б’є також по іміджу цієї країни в Євросоюзі.

 

Нардеп від БПП: «Ми будемо діяти дзеркально з країною, яка на міжнародній арені має імідж популістів…»

“Те, що робить Угорщина, – це шантаж, тому в даному випадку ми будемо діяти дзеркально щодо Угорщини, якщо вони роблять таке по відношенню до нас”, – сказав нардеп з БПП.

Він додав, що варто також дочекатися висновків Венеціанської комісії щодо мовної статті закону про освіту, а до цих пір все, що відбувається – лише політичні змагання.

За словами В.Ар’єва, до отримання висновків Венеціанської комісії також немає сенсу в дебатах в Раді Європи, на яких наполягає Румунія.

Що стосується про реакцію Польщі на даний закон, нардеп сказав: “Я не чув, щоб вони створювали проблеми”.

Свою думку з приводу угорської реакції на внутрішнє українське законодавство висловив і український політолог Олександр Палій.

«Угорщина – це країна, в якій достатньо складне керівництво для спілкування з Європейським Союзом. У них перманентно виникають внутрішні напруження з керівниками західноєвропейських країн ЄС. Адже влада Угорщини на європейській арені має імідж популістів, націоналістів та навіть шовіністів. Тому те, що вони зараз нам оголошують претензії щодо нового Закону України «Про освіту», не дуже приємно, але з іншого боку, Україна не може просто бути полігоном для реалізації національних амбіцій якихось сусідніх держав на нашій території», – розповів Палій.

Одним із вагомих  аргументів є те, що в Угорщині немає жодної школи, яка б давала освіту від першого класу до десятого неугорською мовою.

Палій: «В Угорщині нема жодної школи, яка б давала середню освіту неугорською мовою…»

«В Угорщині національні права українців, як і будь-яких етнічних меншин, захищаються значно менше, ніж в Україні. Жодних шкіл з неугорською мовою там немає. Був один університет з англійською мовою викладання і той закрили. Тому у них не може бути жодних претензій до України. Ми діємо дзеркально. І якщо хтось думає, що можна реалізовуватись за рахунок України і тішити якісь свої амбіції та займатися мрійництвом антиукраїнським, то, звичайно, це треба вже давно припинити», – прокоментував експерт.

Він вважає, що невідомо, скільки при владі буде теперішнє керівництво Угорщини. Можливо, наступним урядам буде легше пояснити мовну політику України.

«Зараз таке керівництво Угорщини, через рік чи два буде ще якесь інше. І ми зможемо спокійно всю цю ситуацію пояснити. Якщо угорська влада просто хоче знайти причини для проросійської політики та обґрунтувати це для себе, тобто взяти гроші в Росії чи «Газпрому» і оголосити якусь принципову позицію, то нехай. Але чи це буде дуже далекоглядно для Угорщини, яка вчетверо за населенням менша, ніж Україна і має багато різноманітних дискусій по периметру своїх кордонів? Не думаю, що це буде дуже мудра політика з їхнього боку», – наголосив екперт.

У свою чергу Міністр освіти та науки України засмучена заявами угорського уряду про блокування зближення України з ЄС через новий закон про освіту і заявляє, що закон не виключає вивчення угорської мови.

Міністр освіти України: «Угорці свідомо перекрутили справжню суть нового Закону України «Про освіту»

Про це вона заявила в ефірі телеканалу “112” під час робочої поїздки до Івано-Франківська, коментуючи заяву Угорщини про блокування зближення України та ЄС, через новий закон “Про освіту”.

 

“Мене це надзвичайно розчаровує і дивує, що наші угорські колеги не хочуть аби українські громадяни угорського походження мали європейські перспективи. Новим законом про освіту ми не порушуємо міжнародних зобов’язань. В мене склалася думка, що в Угорщині є дуже багато міфів про новий освітній закон”, – додала Гриневич.

Вона назвала неправдою заяви Угорщини про те, що нібито український уряд ухвалив рішення про закриття шкіл, де йде навчання мовою національних меншин.

 

“Це не відповідає дійсності. Ми не збираємось закривати подібні школи. Ми лише розширюємо можливості дітей на навчання державною мовою в цих школах. Бо в нас є зараз порушення прав дітей угорського походження, які хочуть здобувати вищу освіту, але не володіють українською мовою. Це означає, що вони не мають доступу до вищої освіти, в майбутньому не зможуть обіймати державні посади чи посади в органах місцевого самоврядування”, – додала міністр.

“Ми  збережемо частину викладання угорською мовою. Діти будуть вчити угорську мову, але при цьому, вивчатимуть і українську мову, зможуть повністю інтегруватися в українське суспільство”, – сказала Гриневич.

Вона також зазначила, що ще до підписання закону президентом, у  Міністерстві закордонних справ України була велика зустріч з послами всіх країн, де детально було роз’яснено всі деталі нового закону про освіту.

Тож, після цього, на її думку, будь-які заяви про закриття шкіл чи обмеження прав нацменшин є абсурдними.

Гриневич додала, що в середу у неї запланована зустріч з міністром освіти Румунії, а 19 жовтня  – з колегою з Угорщини.

“Я сподіваюсь, що у нас буде не політична, а професійна, освітянська розмова. Сподіваюсь на відкритість керівництва Угорщини почути нас щодо запровадження навчальних програм за новим законом про освіту”, – сказала міністр освіти.

Також вона додала, що звернулася до  Ради Європи з проханням створити робочу групу з представників, в тому числі і Ради Європи, де в деталях будуть відпрацьовані всі навчальні плани і та інші програми, за новим освітнім законом.

Groza-news

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/09/1305131533_1.jpghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/09/1305131533_1-162x136.jpgEditorПОЛІТИКА
Після гучних заяв Міністра закордонних справ Угорщини Петра Сіятро про блокування євро інтеграційних ініціатив України через підписання закону про освіту, низка українських високо посадовців прокоментувала цю заяву з присмаком шантажу угорського дипломата. Нагадаємо, що голова МЗС сусідньої із Закарпаття м країни сказав, що Угорщина блокуватиме всі кроки в напрямку...

Comments

comments