Шляхом переговорів, дипломатичної мови та без жодного шантажу та тиску вирішили розв’язати «гордіїв вузол» мовного питання у звя’зку з новим освітнім законом Україна та Угорщина. Так нещодавно під час зустрічі Міністра освіти та науки України Лілії Гриневич та міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога було досягнуто домовленості про декілька напрямків співпраці. Про це за підсумками зустрічі повідомила Гриневич, передає кореспондент Укрінформу.

“Ми провели дуже конструктивний діалог і готові досягнути спільних домовленостей, які полягатимуть щонайменше в п’яти пунктах”, – розповіла український міністр.

Так, за словами Гриневич, Україна дотримується всіх своїх міжнародних зобов’язань, у тому числі двосторонніх угод з Угорщиною з приводу того, що представники меншин в наших країнах можуть навчатися рідною мовою на всіх щаблях навчання, а також визнає важливість державної мови і необхідність розширення її вживання в навчальному процесі.

“Це означає, що ми мусимо збільшити кількість годин на навчання державною мовою. І коли діти  матимуть достатній рівень, поступово запроваджувати вивчення окремих предметів державною мовою поряд із вивченням частини предметів угорською мовою”, – зазначила вона.

Таку модель, за якою навчатимуться діти в угорських школах, буде вироблено в консультаціях з угорською громадою, пояснила Гриневич: “Ця модель буде представлена у вигляді інших нормативних актів, зокрема в законі про середню освіту, в навчальних планах для шкіл угорською мовою навчання, де буде визначено обсяг і які саме предмети, а також у нових підручниках, підготовці вчителів”.

За її словами, Україна зобов’язується до узгодження цієї моделі, а також до отримання висновку Венеційської комісії не робити жодних кроків у зміні системи навчання, що на сьогодні існує в угорських школах.

Нагадаємо, що раніше Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський відмовив главі МЗС Угорщини у підписанні спільного листа до української влади щодо закону про освіту в Україні.

Про це Ващиковський розповів в інтерв’ю угорському виданню Heti Valasz, повідомляє Rzeczpospolita.

Ващиковський звернув увагу на український закон про освіту, у зв’язку з яким в Угорщині заявили про ініціативу переглянути Угоду про асоціацію між ЄС та Україною, а також про намір блокувати подальше зближення України з ЄС.

“Я не буду це засуджувати, бо це двостороння справа між Угорщиною та Україною. Однак, я не буду політизувати цю проблему, зважаючи на складнощі України через російську агресію. Я переконаний, що цю ситуацію можна вирішити мирним, менш емоційним способом”, – заявив він.

Ващиковський додав, що глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявляв про це, коли пропонував написати спільний лист керівництву України.

Глава МЗС зазначив, що закон спрямований на регулювання ситуації в російських школах, а польська меншина має лише кілька двомовних шкіл в Україні, тому Варшава не вважає це великою проблемою і не має наміру приєднуватися до емоційних заяв Сійярто.

“Але я розумію ситуацію угорців: вони живуть у великому анклаві, і там є багато шкіл, де головною мовою є угорська мова, але, чесно кажучи, це звучить неприродно для мене, тому що люди, що живуть там, повинні розуміти обидві мови”, – сказав міністр.

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/10/630_360_1478797816-3967.jpghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/10/630_360_1478797816-3967-162x136.jpgEditorПОЛІТИКАСОЦІО
Шляхом переговорів, дипломатичної мови та без жодного шантажу та тиску вирішили розв’язати «гордіїв вузол» мовного питання у звя’зку з новим освітнім законом Україна та Угорщина. Так нещодавно під час зустрічі Міністра освіти та науки України Лілії Гриневич та міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога було досягнуто домовленості про декілька...

Comments

comments