Вже декілька днів Закарпаття не сходить з шпальт усіх ЗМІ України. Одним із приводів для згадок про Закарпаття є акція «Свободи» в м. Берегово, під час якої з Берегівської міської ради активісти зняли прапор Угорщини.

Реакція на ці дії не потребувала очікувань. Угорські посадовці (про що треба повчитись нашим державним службовцям) відразу стали на захист своїх державних інтересів. Вони підняли кампанію по звинуваченню українських націоналістів у тому, що ті посміли зняти прапор Угорщини з української Берегівської міської ради.

Від угорців іншого і не слід було очікувати, адже вони підтримують державницьку позицію та турбуються інтересами саме Угорщини. Системне розміщення нагадувань про Угорщину на території Закарпаття і входить в довгострокову політику інтересів Угорщини, яка своїми вливанням коштів, підтримкою закордонних угорців, розміщенням, де тільки можливо і не можливо угорської символіки, вже неприховано мітить на територію, на яку в неї наявні власні інтереси.

Дійшло до того, що за зняття угорського прапору з українського органу місцевого самоврядування посла України викликали до МЗС Угорщини, про що заявив Міністр закордонних справ Угорщини Пейтер Сійярто.

Слід нагадати, що 13 жовтня, перед посольством України в Будапешті протестували прихильники правоекстремістської партії «Йоббік». На цю акцію вони вийшли з гаслом «Самовизначення для Закарпаття», попри рішучі протести з боку МЗС України. Даючи дозвіл на проведення цього заходу, представники угорської влади пояснили свої дії тим, що в Угорщині громадяни, за конституцією цієї країни, можуть вільно висловлювати свої думки і політичну позицію.

Тобто виходить, що мітинг угорського «Йоббіка», на якому відкрито заявляють про територіальні претензії до України – це демократія, а зняття українськими патріотами прапору Угорщини з українського органу – це прояв ксенофобії??? Щось тут не має жодної логіки.

Угорців прогнозовано підтримали російські ЗМІ, які інтерпретували дії свободівців, намірами спалити прапор Угорщини.

Деякі відзначились, зазначивши, що активісти спалили прапор Румунії.

Хоча переглянувши всі можливі відео- та фотоматеріали жодного натяку на це не має. Наміри патріотів спалити угорський прапор спростували навіть в поліції.  Та «вкид» дав свій ефект, по що свідчать всі можливі заголовки у тисячах ЗМІ. Як то кажуть відомі пропагандисти, чим більша брехня «тим більше піпл хаває».

Реагуючи на той шквал звинувачень, представники Свободи оприлюднили своє бачення цієї історії. Голова проводу у ВГО «Сокіл» Юрій Чорнота, члени якого брали участь резонансному марші в Берегові, заявив, що метою заходів був не демонтаж іноземного прапора на державній установі.

«Під час ходи до пам’ятника Тарасу Шевченку учасники ходи помітили на будівлі Берегівської міської ради прапор іншої держави, що, м’яко кажучи, не вписується в чинне законодавство. Це порушення було виправлено шляхом демонтажу цього прапору, а сам прапор було передано працівникам поліції як речовий доказ. Інформація про те, що правоохоронці «відбили» триколор у небайдужих громадян України, не відповідає дійсності. Поліція жодним чином не перешкоджала усуненню цього правопорушення. Так само як і не відповідає дійсності інформація про спробу спалити прапор. Немає сенсу палити речовий доказ», – наголосив Юрій Чорнота, додавши, що «встановлення символіки інших держав на адміністративних установах є неприпустимим» і «жодні аргументи, які наводять угорська національна меншина та безхребетна влада Закарпатської області, не можуть це виправдовувати».

Невдовзі послідувала й реакція закарпатських посадовців, які ставши адвокатами угорців в регіоні, облили українців, що були причетні до акції націоналістів в м.Берегово і висловили свою позицію, шквалом негативу.

«Особливо обурливим є той факт, що учасники ходи, змінивши попередньо узгоджений маршрут, спочатку   попрямували    до    угорського    генерального консульства, а потім зупинилися біля будівлі міської ради та зняли угорський національний прапор, який був встановлений поруч з українським прапором, прапором Берегова та прапором ЄС, згідно з чинним законодавством. У зв’язку з цим хочу відмітити, що стяг не є їхньою власністю, не вони його вивісили, тож про це заявлятимемо у поліцію».

«Закарпатська угорська національна громада обурена примітивними діями українських націоналістів Закарпаття, які цими вихідними разом із гастролерами із сусідніх областей, влаштували провокативне «фаєр-шоу». Подібні ксенофобські акції за участі людей із закритими обличчями, які прикриваються патріотичними лозунгами та зривають національну символіку в регіоні, прапори національних громад, як це було в м. Берегові та Берегівському районі, не припустимі в Україні, особливо у багатонаціональному Закарпатті. Оцінку їхніх дій, на моє глибоке переконання, має дати керівництво МВС».

«У зв’язку з цим абсолютно незрозуміла позиція поліції, яка пасивно спостерігала за провокацією в Берегові. Оцінку її бездіяльності має дати керівництво МВС, куди вже направлене відповідне звернення. Раджу заїжджим «гастролерам» вчити українське й міжнародне законодавство щодо використання національної символіки в Україні, а не зривати прапори національних громад, як це було в Берегові.Так, ст.4 Декларації прав національностей України гласить: «Усім громадянам України кожної національності гарантується право сповідувати свою релігію, використовувати свою національну символіку, відзначати свої національні свята, брати участь у традиційних обрядах своїх народів». А ст.6 Закону України «Про національні меншини» вказує: «Держава гарантує всім національним меншинам права на національно-культурну автономію: користування і навчання рідною мовою чи вивчення рідної мови в державних навчальних закладах або через національні культурні товариства, розвиток національних культурних традицій, використання національної символіки, відзначення національних свят, сповідування своєї релігії…»

До тих посадовців, які є угорцями по національності жодних питань, це природна реакція по захисту своїх етнічних, кровних інтересів. Реакцію інших українських державних службовців не хочеться обговорювати адже вона все більш нагадує риторику державних службовців Угорщини. А деяких закарпатців наводить на прикрі і небажані здогадки.

Спостерігаючи за розвитком подій можливло констатувати, що не всі так добре обізнані з тонкощами закону України «Про національні меншини» як деякі посадовці і не бачать різниці між державним прапором Угорщини та національним. Цієї різниці не знає й більшість закарпатських угорців. І навіть досвідчені журналісти зазначають, що «свободівці» зняли саме державний  прапор Угорщини, а це вже зовсім не вписується в положення українського законодавства.

Тут можна зрозуміти й правих, які повертаючись із події, присвяченої створенню Карпатської січі, яка історично була розстріляна у ході окупації Закарпаття в далекому 1939 угорськими військами під Хустом, а далі без суду і слідства знищена угорською окупаційною владою. За таких умов угорський прапор на мерії їх, скажемо м’яко, не порадував.

Однак вже хотілось би зупинитись на тих граблях, об які спотикається наша держава вже не один раз, і які, як не прикро, не бажає прибирати зі свого шляху.

Як зазначає сайт «Депо» у цій ситуації потрібно зрозуміти що саме на Берегівській мерії робив угорський триколор. Там – не угорська амбасада. І не угорський владний орган.

Кожен мешканець Закарпаття може вішати на власній оселі хоч угорський прапор, хоч ватіканський, а хоч і знамена Карла Великого. Це його приватна справа. Але не існує законодавчого права розміщати символіку чужих держав на будівлях державних установ.

Положення закону України про місцеве самоврядування регулюють питання символіки, що  міститься на будівлях органів місцевого самоврядування. Відтак ст. 22 зазначає, що територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. З урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районними, обласними радами може бути затверджена символіка відповідно району, області. Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом. Ст.23  чітко зазначає «на будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, піднімається Державний Прапор України». І жодного згадування про прапори іноземних держав.

Коли у Сімферополі на будівлях владних органів злетіли російські триколори – всі розуміли, що відбувається. Коли те саме трапилося на Донбасі – всі теж про все негайно здогадались. Натомість коли триколор висить у Берегово, і хтось пробує його зняти – це чомусь стає «розхитуванням ситуації». Навіть із точки зору нібито українського голови ОДА. А з точки зору угорських дипломатів – взагалі кримінальним злочином, який вони вимагають якось розслідувати і когось засудити. А от посадовців міського органу влади потрібно перевірити на дотримання присяги. А можливо – і на факт вчинення ними державної зради.

Угорський прем’єр нещодавно заявив, що йому байдуже, як і хто оцінить зміни в українському законодавстві (явно натякаючи на Венеціанську комісію, яка може не помітити “дискримінації” угорців) – він вважає, що права угорців в Україні скорочують, і на тому все.

В контексті ситуації із прапором, доречним було б відповісти угорським дипломатам аналогічно – українське законодавство не передбачає розміщення символіки іноземних держав над офіційними установами. І все. Взагалі, просте виконання чинного українського законодавства насправді знімає дуже багато “складних проблем”.

І на останок, хотілось би висловити думку, що українським державним службовцям та високопосадовцям потрібно вчитись від угорської влади як необхідно захищати і відстоювати інтереси своєї держави. І першим кроком все ж таки розібратись та дати роз’яснення щодо механізму застосування норм закону України «Про національні меншини», якою розтлумачити поняття національної символіки та допустимі межі її застосування.

Правоохоронцям необхідно більш рішуче стояти на державницьких позиціях і не боятись приймати виважені, хоча й складні рішення. При цьому не забувати про людську гідність та основоположні принципи права. Національній поліції слід брати до уваги ту рішучість з якою діють ті самі угорські поліцаї у боротьбі з злочинністю. Потрібно не кришувати хабарників і переслідувати патріотів, а охороняти здобуту кров’ю Незалежність. Не менше питань до СБУ, яка діє не так рішуче як хотілось би народу.

А всім іншим варто зберігати спокій, дотримуватись законодавства, і продовжувати будувати власну державу.

 

 

http://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/11/original.pnghttp://groza-news.com.ua/wp-content/uploads/2017/11/original-162x136.pngоглядачПОЛІТИКА
Вже декілька днів Закарпаття не сходить з шпальт усіх ЗМІ України. Одним із приводів для згадок про Закарпаття є акція «Свободи» в м. Берегово, під час якої з Берегівської міської ради активісти зняли прапор Угорщини. Реакція на ці дії не потребувала очікувань. Угорські посадовці (про що треба повчитись нашим державним...

Comments

comments